2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
Event 15 Girls 9 & Under 200 LC Meter Breaststroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Howick Pakuranga
9
1
Mulan Chan See
3:28.83
20
3:29.81
Waterhole Swimming
9
2
Arabella Culley
3:32.18
17
3:37.33
Pukekohe Swimming Club
9
3
Aria Murray
3:41.37
16
3:40.93
Mt Wellington Swimming
8
4
Alyssa Wangford
3:42.05
15
3:45.82
Coast Swimming Club
9
5
Jasmine Lyles
3:44.94
14
3:42.85
Howick Pakuranga
9
6
Anna Ye
3:48.17
13
3:57.96
North Shore Swimming Club
9
7
Eileena Bao
3:53.60
12
4:12.70
Howick Pakuranga
9
8
Freya Hingston
3:54.39
11
4:01.43
Howick Pakuranga
9
9
Mae-Ying Reynolds
3:55.04
9
4:00.07
Coast Swimming Club
9
10
Lily Humphreys
3:59.16
7
3:58.49
Pukekohe Swimming Club
8
11
Amelia Croft
4:00.09
6
4:11.21
Howick Pakuranga
9
12
Ezanda Green
4:00.91
5
4:12.09
Thames Swim Club
9
13
Rhona McInnes
4:06.81
4
4:12.80
North Shore Swimming Club
9
14
Ella Hamilton
4:07.44
3
4:07.87
Howick Pakuranga
9
15
Lisette West
4:07.46
2
4:07.90
Howick Pakuranga
8
16
Mia Laban
4:22.50
1
4:13.06
Howick Pakuranga
9
---
Ashlee Skipper
DQ
4:02.96
Event 15 Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Cnc New Caledonia
10
1
Cheryl Z Louvel (V)
3:10.16
20
3:06.00
Breakers Swim Club Upper Hutt
10
2
Jada Betty
3:21.04
17
3:25.09
United Swimming Club
10
3
Bridget Dennis
3:27.82
16
3:33.87
Parnell Swimming
10
4
Alexandra Campion
3:27.94
15
3:27.06
Kings Swim Club
10
5
Sophie Robb
3:28.93
14
3:34.70
Howick Pakuranga
10
6
Danielle Asiata
3:29.60
13
3:36.87
Comet Swim Club
10
7
Jodiesha Kirkpatrick
3:31.72
12
3:27.34
Olympique De Pirae
10
8
Keanavai Z Jeanneteau (V)
3:31.73
11
3:48.30
Parnell Swimming
10
9
Isabelle Gibson
3:35.81
9
3:41.17
North Shore Swimming Club
10
10
Caitlin Cooke
3:38.32
7
3:51.71
Pukekohe Swimming Club
10
11
Darnika Howe
3:38.33
6
3:47.68
Howick Pakuranga
10
12
Melanie Mo
3:38.96
5
3:42.76
Parnell Swimming
10
13
Ida Gerlach
3:39.70
4
3:54.28
United Swimming Club
10
14
Hannah Henson
3:42.55
3
3:44.59
Pukekohe Swimming Club
10
15
Sasha Nichol
3:44.67
2
3:47.25
Howick Pakuranga
10
16
Kelly Li
3:49.00
1
3:59.27
SwimZone Racing
10
17
Jemma Drahohs
3:49.09
3:58.30
Howick Pakuranga
10
18
Charlotte Steele
3:51.02
3:52.13
Fulton Amateur Swimming Team
10
19
Sienna Baker
3:51.56
3:59.15
North Shore Swimming Club
10
20
Kaelyn McGhie
3:58.64
3:53.89
Waterhole Swimming
10
21
Chloe Haddon
3:59.75
3:57.70
Howick Pakuranga
10
22
Georgia Haycock
3:59.76
3:57.83
Coast Swimming Club
10
23
Georgia Brackebush
4:00.16
3:54.02
Event 15 Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Raumati Swimming Club
11
1
Hannah Huria
3:00.20
20
3:09.45
Oamaru Swimming Club
11
2
Imogen Keeling
3:09.41
17
3:11.95
Howick Pakuranga
11
3
Miandi Oosthuizen
3:13.48
16
3:16.71
Parnell Swimming
11
4
Georgia Daly
3:14.16
15
3:33.15
St Peter's Swimming Academy
11
5
Jade Morrison
3:15.96
14
3:20.93
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 15 Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
United Swimming Club
11
6
Grace Baik
3:17.39
13
3:19.55
North Shore Swimming Club
11
7
Melissa Cowen
3:18.84
12
3:26.88
Pukekohe Swimming Club
11
8
Janaye Burns
3:20.36
11
3:18.18
United Swimming Club
11
9
Dasha Barbina
3:21.57
9
3:24.00
Raumati Swimming Club
11
10
Koanga Tatana-Waihi
3:22.65
7
3:21.91
Tbss Central City Swimmming
11
*11
Anna Lepua
3:24.70
5
.
50
3:21.21
Howick Pakuranga
11
*11
Grace Pickering
3:24.70
5
.
50
3:26.87
United Swimming Club
11
13
Elizabeth Meyers
3:26.72
4
3:24.73
Whangarei Swim Club
11
14
Lucy Nichols
3:26.82
3
3:29.19
Tbss Central City Swimmming
11
15
Peta Clark
3:27.58
2
3:29.07
Mt Wellington Swimming
11
16
Maria Wangford
3:27.84
1
3:22.84
Mt Eden Swimming
11
17
Rebecca Hunter
3:28.68
3:27.16
Raumati Swimming Club
11
18
Georgia Wickens
3:29.40
3:26.35
St Peter's Swimming Academy
11
19
Savanna Bourke
3:29.99
3:24.40
North Shore Swimming Club
11
20
Jacqueline Jiang
3:30.65
3:29.62
North Shore Swimming Club
11
21
Lily Redford
3:31.52
3:30.18
Coast Swimming Club
11
22
Emma Houliston
3:36.85
3:32.77
Kings Swim Club
11
23
Trinity Greig
3:38.35
3:37.67
Coast Swimming Club
11
24
Lena Hamblyn-Ough
3:38.58
3:33.71
Howick Pakuranga
11
25
Isabelle Bannister
3:43.52
3:37.91
Papakura Swimming Club
11
---
Juno Parallag
DQ
3:22.25
Event 15 Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Raumati Swimming Club
12
1
Tori Grout
2:58.32
20
3:06.35
Howick Pakuranga
12
2
Sophie Spencer
2:59.57
17
3:01.19
Fulton Amateur Swimming Team
12
3
Elizabeth Murphy
3:00.69
16
3:07.75
Howick Pakuranga
12
4
Trelise Dance
3:01.07
15
3:00.60
St Peter's Swimming Academy
12
5
Rylee Britton
3:01.37
14
2:59.68
Tawa Swimming Club
12
6
Jenna Rolston-Larking
3:01.61
13
3:02.32
North Shore Swimming Club
12
7
Mehane Van Rooyen
3:02.28
12
3:07.89
United Swimming Club
12
8
Aimee Crosbie
3:07.71
11
2:56.67
Olympique De Pirae
12
9
Hereiti Z Moro (V)
3:07.90
9
3:01.43
Parnell Swimming
12
10
Emma Gilleece
3:08.02
7
3:04.29
St Peter's Swimming Academy
12
11
Anna Smith
3:08.64
6
3:13.26
Nelson South Swim Club
12
12
Rebecca Loach
3:08.69
5
3:07.90
Papakura Swimming Club
12
13
Arwen Harrison
3:10.46
4
3:08.32
St Peter's Swimming Academy
12
14
Kaitlyn Heaslip
3:10.58
3
3:03.48
North Shore Swimming Club
12
15
Mia Brown
3:10.64
2
3:17.50
Coast Swimming Club
12
16
Ella Warena-Green
3:11.06
1
3:09.07
Tbss Central City Swimmming
12
17
Priscilla Huang
3:11.17
3:10.26
North Shore Swimming Club
12
18
Luci Hall
3:11.66
3:20.15
Tbss Central City Swimmming
12
19
Lara Grozev
3:13.61
3:15.09
Kings Swim Club
12
20
Lucia Partigliani
3:13.95
3:14.36
Parnell Swimming
12
21
Olivia Gibson
3:15.52
3:08.74
North Shore Swimming Club
12
22
Elizabeth Chapman
3:15.89
3:27.17
Howick Pakuranga
12
23
Anna Shimizu
3:16.02
3:04.77
Howick Pakuranga
12
24
Laura Wesseling
3:16.76
3:14.00
Olympique De Pirae
12
25
Vaihau Z Raufauore (V)
3:20.78
3:21.30
Howick Pakuranga
12
26
Jessica Hong
3:23.07
3:19.76
Whangarei Swim Club
12
27
George Gardner
3:23.12
3:26.81
St Peter's Swimming Academy
12
28
Jamie van Niekerk
3:24.00
3:24.54
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 15 Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
United Swimming Club
12
29
Maddie Hill
3:25.43
3:24.69
Papakura Swimming Club
12
30
Anita Vongkhamdy
3:28.90
3:25.27
North Shore Swimming Club
12
31
Jena Han
3:29.31
3:25.08
Howick Pakuranga
12
32
Jasmine Zhang
3:29.93
3:27.22
Kings Swim Club
12
33
Kasia Kennard
3:34.97
3:27.73
Bay of Islands Swimming Club
12
---
Emilia Finer
DQ
3:18.37
Parnell Swimming
12
---
Isabella Campion
DQ
3:11.73
North Shore Swimming Club
12
---
Sian Bester
DQ
3:04.90