2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
Event 17 Girls 9 & Under 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Waterhole Swimming
9
1
Arabella Culley
1:25.77
20
1:24.92
Howick Pakuranga
9
2
Mulan Chan See
1:26.75
17
1:30.46
Kings Swim Club
8
3
Scarlett Robb
1:28.97
16
1:32.93
St Peter's Swimming Academy
9
4
Alyssa Tapper
1:32.62
15
1:33.71
Howick Pakuranga
9
5
Freya Hingston
1:34.57
14
1:38.50
SwimZone Racing
9
6
Isabella Tyrer
1:34.59
13
1:34.91
North Shore Swimming Club
9
7
Eileena Bao
1:34.89
12
1:35.67
Mt Wellington Swimming
7
8
Paige Tevita-Williams
1:35.32
11
1:37.10
Mt Wellington Swimming
9
9
Edith Li
1:35.77
9
1:36.86
Papatoetoe Swimming Club
9
10
Kimora-Lee Iakopo
1:36.45
7
1:39.08
Mt Wellington Swimming
8
11
Alyssa Wangford
1:37.91
6
1:39.89
Howick Pakuranga
9
12
Mae-Ying Reynolds
1:38.50
5
1:41.91
Coast Swimming Club
8
13
Hayley Middleton
1:39.47
4
1:41.64
Manaia Amateur Surf Swim Club
9
14
Ella Grindle
1:39.66
3
1:40.78
United Swimming Club
9
15
Samantha Bradley
1:39.97
2
1:45.54
Howick Pakuranga
9
16
Paige McKechnie
1:40.43
1
1:44.10
Howick Pakuranga
9
17
Cliodhna Stride
1:42.12
1:46.68
Parnell Swimming
9
18
Mia Kelliher
1:42.68
1:47.23
Howick Pakuranga
9
19
Ashlee Skipper
1:43.00
1:47.31
Howick Pakuranga
9
20
Lisette West
1:43.08
1:45.67
Tbss Central City Swimmming
9
21
Heaven-Leigh Schmid
1:45.41
1:46.88
Howick Pakuranga
8
22
Mia Laban
1:45.57
1:44.68
Thames Swim Club
9
23
Rhona McInnes
1:47.87
1:45.33
Mt Wellington Swimming
9
---
Bella Clarke
DQ
1:45.14
Event 17 Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Kings Swim Club
10
*1
Lucy Blanchard
1:20.15
18
.
50
1:20.80
Parnell Swimming
10
*1
Alexandra Campion
1:20.15
18
.
50
1:21.64
Cnc New Caledonia
10
3
Cheryl Z Louvel (V)
1:20.59
16
1:21.73
Coast Swimming Club
10
4
Mia Sadler
1:22.01
15
1:21.47
United Swimming Club
10
5
Bridget Dennis
1:23.44
14
1:27.86
North Shore Swimming Club
10
6
Savannah-Eve Martin
1:23.67
13
1:28.96
North Shore Swimming Club
10
7
Doyoun Kim
1:25.09
12
1:27.63
St Peter's Swimming Academy
10
8
Milana Tapper
1:25.24
11
1:28.31
SwimZone Racing
10
9
Lucy Abbott
1:25.90
9
1:27.43
Coast Swimming Club
10
10
Millie Middleton
1:26.64
7
1:26.43
Howick Pakuranga
10
11
Danielle Asiata
1:26.69
6
1:24.84
SwimZone Racing
10
12
Lauryn Collins
1:26.74
5
1:24.23
North Shore Swimming Club
10
13
Gabrielle Doyle
1:27.11
4
1:29.91
Comet Swim Club
10
14
Jodiesha Kirkpatrick
1:27.37
3
1:29.06
Parnell Swimming
10
15
Isabelle Gibson
1:28.60
2
1:30.14
North Shore Swimming Club
10
16
Grace Yoo
1:30.03
1
1:33.47
United Swimming Club
10
17
Hannah Henson
1:30.09
1:31.86
Tbss Central City Swimmming
10
18
Amelia Bray
1:30.86
1:35.75
Pukekohe Swimming Club
10
19
Tyler McNaughten
1:31.09
1:37.31
Pukekohe Swimming Club
10
20
Holly Dunn
1:31.49
1:33.64
Parnell Swimming
10
21
Miabella Robertshaw
1:32.11
1:35.69
Raumati Swimming Club
10
22
Mia Litten
1:32.27
1:39.84
North Shore Swimming Club
10
23
Hope Sakey
1:32.38
1:34.76
North Shore Swimming Club
10
24
Caitlin Longden
1:32.49
1:34.93
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 17 Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Howick Pakuranga
10
25
Charlotte Steele
1:32.62
1:35.68
St Peter's Swimming Academy
10
26
Issy Wilson
1:33.18
1:40.31
Tbss Central City Swimmming
10
27
Mia Elsmore
1:33.41
1:37.16
Cnc New Caledonia
10
28
Marine Z Erout (V)
1:33.55
1:34.00
Mt Wellington Swimming
10
29
Poppy Cavanagh-Briggs
1:33.56
1:39.35
Breakers Swim Club Upper Hutt
10
30
Jada Betty
1:33.64
1:28.87
Pukekohe Swimming Club
10
31
Darnika Howe
1:34.96
1:37.70
Fulton Amateur Swimming Team
10
32
Calee Dally
1:35.20
1:39.63
Cnc New Caledonia
10
33
Prunelle Z Blanc (V)
1:35.35
1:38.00
United Swimming Club
10
34
Charlotte Young
1:35.39
1:40.14
Kings Swim Club
10
35
Arabella Duncan
1:35.61
1:39.42
Parnell Swimming
10
36
Charlotte Goldsmith
1:35.70
1:35.01
Howick Pakuranga
10
37
Clara Cox
1:35.91
1:37.43
North Shore Swimming Club
10
38
Julia H Kim
1:35.97
1:38.98
Parnell Swimming
10
39
Ida Gerlach
1:35.98
1:35.70
North Shore Swimming Club
10
40
Kaelyn McGhie
1:36.07
1:39.22
Pukekohe Swimming Club
10
41
Drew McKenzie
1:36.99
1:40.97
Howick Pakuranga
10
42
Melanie Mo
1:37.59
1:38.68
Mt Eden Swimming
10
43
Emily Chapman
1:38.09
1:37.90
Fulton Amateur Swimming Team
10
44
Lily Madill
1:38.24
1:40.69
North Shore Swimming Club
10
45
Lily McGivern
1:38.93
1:37.14
North Shore Swimming Club
10
46
Kate Bell-Booth
1:39.68
1:35.38
Howick Pakuranga
10
47
Madison Harada
1:39.84
1:40.65
North Shore Swimming Club
10
48
Keisha Kingi
1:40.78
1:40.25
Coast Swimming Club
10
49
Georgia Brackebush
1:41.00
1:35.51
Howick Pakuranga
10
50
Georgia Haycock
1:41.29
1:40.00
Coast Swimming Club
10
51
Michaela Pocock
1:43.81
1:37.11
Event 17 Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Pukekohe Swimming Club
11
1
Janaye Burns
1:15.76
20
1:15.92
Tbss Central City Swimmming
11
2
Tess Whineray
1:17.51
17
1:19.65
Papakura Swimming Club
11
3
Juno Parallag
1:18.90
16
1:16.21
North Shore Swimming Club
11
4
Wendy Xu
1:19.03
15
1:18.78
North Shore Swimming Club
11
5
Zoe Crawford
1:19.70
14
1:16.29
Raumati Swimming Club
11
6
Hannah Huria
1:19.82
13
1:18.69
Tbss Central City Swimmming
11
7
Anna Lepua
1:20.34
12
1:21.01
Raumati Swimming Club
11
8
Mia Booth
1:21.25
11
1:29.41
St Peter's Swimming Academy
11
9
Savanna Bourke
1:21.48
9
1:21.97
Howick Pakuranga
11
10
Ella Crowe
1:22.03
7
1:21.53
North Shore Swimming Club
11
11
Melissa Cowen
1:22.16
6
1:21.10
Howick Pakuranga
11
12
Miandi Oosthuizen
1:23.96
5
1:22.78
United Swimming Club
11
13
Grace Baik
1:24.59
4
1:23.81
Tbss Central City Swimmming
11
14
Peta Clark
1:24.85
3
1:25.64
North Shore Swimming Club
11
15
Lily Redford
1:25.82
2
1:25.46
Howick Pakuranga
11
16
Grace Pickering
1:26.55
1
1:24.85
Kowhai Swimming Club
11
17
Ava Bravenboer
1:27.02
1:30.85
Raumati Swimming Club
11
18
Zoe Muir-Clarke
1:27.05
1:28.03
United Swimming Club
11
19
Safra Wohlfarth
1:27.36
1:25.28
Thames Swim Club
11
20
Teresa Barriball
1:27.55
1:24.18
North Shore Swimming Club
11
21
Jacqueline Jiang
1:27.84
1:30.82
Waterhole Swimming
11
*22
Olivia Stairmand
1:28.07
1:30.44
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 17 Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Parnell Swimming
11
*22
Sofia Kelliher
1:28.07
1:30.26
Howick Pakuranga
11
24
Kendall Oliver
1:28.46
1:29.52
Raumati Swimming Club
11
25
Koanga Tatana-Waihi
1:29.03
1:28.52
St Peter's Swimming Academy
11
26
Jade Morrison
1:29.73
1:29.40
Howick Pakuranga
11
27
Jacey Li
1:30.07
1:30.05
Howick Pakuranga
11
28
Olivia Rooney
1:30.14
1:29.96
Mangere Swim Club
11
29
Alexia Perese
1:31.35
1:29.47
Coast Swimming Club
11
30
Lena Hamblyn-Ough
1:31.89
1:29.75
Event 17 Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
North Shore Swimming Club
12
1
Chloe Seaman
1:10.84
20
1:14.38
Papamoa
12
2
Kasha Stokes
1:14.20
17
1:15.60
Parnell Swimming
12
3
Isabella Campion
1:14.59
16
1:15.46
Fulton Amateur Swimming Team
12
4
Elizabeth Murphy
1:15.80
15
1:16.60
United Swimming Club
12
5
Jesse Welsh
1:15.86
14
1:15.49
Parnell Swimming
12
6
Emma Gilleece
1:15.90
13
1:18.15
North Shore Swimming Club
12
7
Isabella Halili
1:16.55
12
1:17.27
North Shore Swimming Club
12
8
Mehane Van Rooyen
1:16.76
11
1:15.22
United Swimming Club
12
9
Aimee Crosbie
1:17.49
9
1:15.72
St Peter's Swimming Academy
12
10
Kaitlyn Heaslip
1:17.52
7
1:18.29
Waterhole Swimming
12
11
Aakriti Deshwal
1:17.59
6
1:15.74
Tbss Central City Swimmming
12
12
Priscilla Huang
1:17.89
5
1:18.66
Fulton Amateur Swimming Team
12
13
Ernestine De Bruin
1:18.07
4
1:23.37
North Shore Swimming Club
12
14
Sian Bester
1:18.65
3
1:22.22
Mt Wellington Swimming
12
15
Grace Li
1:19.09
2
1:16.45
Coast Swimming Club
12
16
Caitlin O'Reilly
1:19.10
1
1:19.19
Tbss Central City Swimmming
12
17
Nauatea Crosswell
1:20.06
1:22.87
Tbss Central City Swimmming
12
18
Lara Grozev
1:20.30
1:21.72
Howick Pakuranga
12
19
Anna Shimizu
1:20.31
1:18.06
Coast Swimming Club
12
20
Kate Rogers
1:20.53
1:21.05
Howick Pakuranga
12
21
Chloe Biddick
1:20.54
1:19.92
Howick Pakuranga
12
22
Laura Wesseling
1:20.64
1:16.76
Bay of Islands Swimming Club
12
23
Emilia Finer
1:20.72
1:22.44
St Peter's Swimming Academy
12
24
Rylee Britton
1:20.88
1:20.04
United Swimming Club
12
25
Chantal Rapley
1:20.94
1:22.74
St Peter's Swimming Academy
12
26
Jamie van Niekerk
1:21.02
1:19.89
St Peter's Swimming Academy
12
27
Anna Smith
1:21.29
1:21.88
Parnell Swimming
12
28
Olivia Gibson
1:21.31
1:24.20
United Swimming Club
12
29
Hannah Milne
1:21.48
1:22.14
Kings Swim Club
12
30
Lucia Partigliani
1:22.16
1:21.18
Mt. Albert Grammar
12
31
Mena Ren-Fritzke
1:22.46
1:22.13
United Swimming Club
12
32
Alice Williams
1:22.53
1:21.96
Bay of Islands Swimming Club
12
33
Nathalie Hull
1:23.28
1:22.07
Pukekohe Swimming Club
12
34
Amelia de Lautour
1:24.23
1:21.21
North Shore Swimming Club
12
35
Mika Hurbuns
1:24.31
1:23.83
Howick Pakuranga
12
36
Jasmine Zhang
1:24.71
1:23.45
North Shore Swimming Club
12
37
Jena Han
1:24.90
1:22.75
Pukekohe Swimming Club
12
38
Maia Clare
1:25.03
1:19.77
Nelson South Swim Club
12
39
Rebecca Loach
1:26.19
1:23.00
Raumati Swimming Club
12
40
Emily Dewdney
1:29.05
1:23.29
Olympique De Pirae
12
---
Kautenaki Z Malherbe (V)
DQ
1:25.00