2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
Event 16 Boys 9 & Under 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Raumati Swimming Club
9
1
Noah Ireland-Spicer
1:26.19
20
1:28.37
United Swimming Club
9
2
Finn Lock
1:28.33
17
1:32.77
Roskill Swimming Club
9
3
Daniel Kregting
1:31.79
16
1:33.52
North Shore Swimming Club
9
4
Matthew Zheng
1:33.02
15
1:35.23
Coast Swimming Club
9
5
Ethan McKolskey
1:33.19
14
1:36.28
North Shore Swimming Club
9
6
Nicholas Blakey
1:35.33
13
1:39.89
Dargaville Swim Club
9
7
Matty Douglas
1:35.89
12
1:34.51
Coast Swimming Club
9
8
Ashton Savage
1:36.11
11
1:39.85
Coast Swimming Club
9
9
Andy Shen
1:38.83
9
1:38.75
Coast Swimming Club
9
10
Joshua Bayes
1:39.94
7
1:42.92
Howick Pakuranga
8
11
Samuel Asiata
1:40.82
6
1:43.50
SwimZone Racing
9
12
Campbell Gollan
1:41.62
5
1:46.77
North Shore Swimming Club
9
13
Dominic Lock
1:41.97
4
1:43.08
Howick Pakuranga
9
14
Hamzah Al-ani
1:42.72
3
1:39.08
Howick Pakuranga
9
15
Raymond Wang
1:43.31
2
1:46.99
Manaia Amateur Surf Swim Club
8
16
Taha McLean Saad
1:43.82
1
1:46.62
Howick Pakuranga
8
17
Daniel Loh
1:44.17
1:46.85
North Shore Swimming Club
9
18
Nicholas Cowen
1:44.92
1:42.68
Raumati Swimming Club
9
19
Tai Tatana-Waihi
1:45.31
1:36.88
North Shore Swimming Club
9
20
Joseph Shin
1:47.07
1:47.51
SwimZone Racing
9
---
James Bain
DQ
1:38.27
Event 16 Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Olympique Natation Noumea
10
1
Baptiste Z Savignac (V)
1:20.11
20
1:21.17
Cnc New Caledonia
10
2
Daiki Z Briand Hori (V)
1:23.23
17
1:29.00
Parnell Swimming
10
3
Luke Gibson
1:24.27
16
1:25.69
Huntly Swim Club
10
4
Matthew Bruning
1:24.42
15
1:27.88
Coast Swimming Club
10
5
Jasper Cornish
1:24.57
14
1:28.23
North Shore Swimming Club
10
6
Caleb Blind
1:24.87
13
1:26.07
Kings Swim Club
10
7
James Crosbie
1:26.19
12
1:27.40
Coast Swimming Club
10
8
Dean Hall
1:27.67
11
1:31.03
Parnell Swimming
10
9
Jack Dempsey
1:27.75
9
1:40.24
Waterhole Swimming
10
10
Jayden Collins
1:28.57
7
1:29.78
Parnell Swimming
10
11
Daniel Hoeglinger
1:28.79
6
1:31.14
Parnell Swimming
10
12
Finlay Walker
1:28.94
5
1:36.02
United Swimming Club
10
13
Mark Galloway
1:29.26
4
1:31.98
Coast Swimming Club
10
14
Thomas Aitken
1:29.78
3
1:33.59
Howick Pakuranga
10
15
Ali Al-Ani
1:30.08
2
1:34.68
Kings Swim Club
10
16
Thomas Hunter
1:30.34
1
1:30.98
North Shore Swimming Club
10
17
Charles Heathcote
1:30.69
1:38.36
Tbss Central City Swimmming
10
18
Koen Dettling
1:31.43
1:35.15
Whangarei Swim Club
10
19
Tynan van der Veer
1:32.28
1:37.76
Tbss Central City Swimmming
10
20
Harrison Klouwens
1:32.52
1:38.19
SwimZone Racing
10
21
Mitchell Heberley
1:32.54
1:37.66
Whangarei Swim Club
10
22
Joe Gardner
1:32.59
1:35.03
North Shore Swimming Club
10
23
Quinn Wiltshire
1:32.70
1:33.55
Northwave Swim Club
10
24
Kayden Kim
1:33.55
1:35.41
Howick Pakuranga
10
25
Kyle Hughes
1:34.69
1:39.97
Raumati Swimming Club
10
26
Jacob Winter
1:36.03
1:40.43
Howick Pakuranga
10
27
Yuke Chan
1:36.13
1:37.30
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 16 Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Whangarei Swim Club
10
28
Montgomery Parkinson
1:36.26
1:33.47
Kings Swim Club
10
29
Brian Ng
1:36.66
1:37.47
North Shore Swimming Club
10
30
Ignat Kechin
1:37.06
1:37.09
Parnell Swimming
10
31
Dominic Turnbull
1:37.63
1:40.02
Coast Swimming Club
10
32
Beau Hodson
1:38.46
1:35.01
Parnell Swimming
10
33
Patrick Healy
1:43.64
1:39.00
Olympique De Pirae
10
---
Kurumanga Z Ellis (V)
DQ
1:29.38
Event 16 Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Northwave Swim Club
11
1
Tyler Jepsen
1:15.89
20
1:17.31
United Swimming Club
11
2
Connor Lock
1:16.64
17
1:17.70
Pukekohe Swimming Club
11
3
Zeal Jones
1:16.69
16
1:19.03
Thames Swim Club
11
4
Luke Bowman
1:17.33
15
1:18.80
Comet Swim Club
11
5
Angus Blair
1:19.23
14
1:19.91
Cnc New Caledonia
11
6
Sebald Z Chanudet (V)
1:19.42
13
1:16.50
Raumati Swimming Club
11
7
Tobias Leiser
1:20.30
12
1:23.92
Cnc New Caledonia
11
8
Nolan Z Carrasco (V)
1:20.58
11
1:21.50
Coast Swimming Club
11
9
Alex Wilson
1:20.83
9
1:20.68
Olympique Natation Noumea
11
10
Enzo Z Mattei (V)
1:20.97
7
1:18.45
Howick Pakuranga
11
11
Daniel Cieplinski
1:21.56
6
1:21.92
Mt Wellington Swimming
11
12
Sunny Sun
1:21.71
5
1:24.22
Howick Pakuranga
11
13
Ethan Green
1:22.02
4
1:21.60
Coast Swimming Club
11
14
Kailen Brackebush
1:22.60
3
1:23.88
Coast Swimming Club
11
15
Larn Hamblyn-Ough
1:22.65
2
1:24.42
United Swimming Club
11
16
Luke Hair
1:23.09
1
1:25.58
Howick Pakuranga
11
*17
William Huang
1:23.10
1:25.60
Fulton Amateur Swimming Team
11
*17
Leon Duke
1:23.10
1:22.52
Whangarei Swim Club
11
19
Kaina Whiu-Hemara
1:23.17
1:26.46
Waterhole Swimming
11
20
Shaun Karena
1:23.30
1:23.48
North Shore Swimming Club
11
21
Andy Min
1:23.77
1:26.06
Thames Swim Club
11
22
Lucas Dowty
1:25.01
1:23.14
St Peter's Swimming Academy
11
23
Mathew Peacock
1:25.99
1:25.88
United Swimming Club
11
24
Victor Balgaradean
1:26.07
1:28.16
St Peter's Swimming Academy
11
25
Spencer Cleland
1:26.09
1:28.01
United Swimming Club
11
26
Sam Maberly
1:26.54
1:25.57
Howick Pakuranga
11
27
Dylan Reynolds
1:26.76
1:27.43
North Shore Swimming Club
11
28
Jackson Hamilton
1:27.90
1:30.94
North Shore Swimming Club
11
29
Henry Pinder
1:28.28
1:25.12
Parnell Swimming
11
30
Callum Gibbs
1:28.91
1:30.45
Roskill Swimming Club
11
31
Alex Dunkley
1:29.22
1:28.94
Jasi Swim Club
11
32
Hugo Wrathall
1:30.69
1:25.02
North Shore Swimming Club
11
33
Jacob Marriott
1:30.76
1:30.20
Howick Pakuranga
11
34
Kyle Chen
1:31.89
1:30.96
SwimZone Racing
11
35
David Lillis
1:33.49
1:28.96
Kings Swim Club
11
36
Jackson Kennard
1:37.94
1:30.83
Event 16 Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
SwimZone Racing
12
1
Pierce Collins
1:11.16
20
1:13.59
Coast Swimming Club
12
2
Lewis Pangalila
1:12.64
17
1:14.32
Pukekohe Swimming Club
12
3
Thomas Murray
1:13.00
16
1:13.74
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 16 Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Comet Swim Club
12
4
Jack Keepa
1:13.27
15
1:12.44
Mt. Albert Grammar
12
5
Tony Tua-Tagaloa
1:13.37
14
1:13.64
Howick Pakuranga
12
6
Gustav Campher
1:13.77
13
1:12.40
North Shore Swimming Club
12
7
Andrei Soldatovic
1:14.39
12
1:13.64
United Swimming Club
12
8
Alexander Dennis
1:14.41
11
1:16.32
Parnell Swimming
12
9
Samuel Don
1:15.79
9
1:16.49
Olympique Natation Noumea
12
10
Mathieu Z Verriez (V)
1:16.12
7
1:17.35
North Shore Swimming Club
12
11
Max Cryer
1:17.17
6
1:16.80
Pukekohe Swimming Club
12
12
Jacob Kearns
1:17.45
5
1:21.44
North Shore Swimming Club
12
13
Cameron Gilmore
1:17.75
4
1:18.88
United Swimming Club
12
14
Ethan Watson
1:18.23
3
1:20.98
Olympique De Pirae
12
15
Mara'ai Z Ellis (V)
1:18.58
2
1:22.02
Raumati Swimming Club
12
16
Mug-Y Lansdown
1:18.76
1
1:17.71
Ace Swimming Club
12
17
Dominic Fawkner
1:18.98
1:18.10
Olympique Natation Noumea
12
18
Timothee Z Asri (V)
1:19.54
1:18.38
Parnell Swimming
12
19
Oliver Avis
1:19.70
1:20.48
United Swimming Club
12
20
Eric Zhou
1:19.78
1:15.88
Kings Swim Club
12
21
Max Robinson
1:20.07
1:21.14
United Swimming Club
12
22
Troy O'Reilly
1:20.08
1:22.92
Ace Swimming Club
12
23
Carlos Hardie
1:20.36
1:19.42
Parnell Swimming
12
24
Charlie Solly
1:20.43
1:22.88
Bay of Islands Swimming Club
12
25
Harvey Williams
1:20.54
1:20.00
United Swimming Club
12
26
Benjamin Haskell
1:21.02
1:22.92
Mt. Albert Grammar
12
27
Carwin Li
1:21.10
1:22.42
Howick Pakuranga
12
28
Jacopo Nustrini
1:21.11
1:23.27
Howick Pakuranga
12
29
Simon Ye
1:21.52
1:22.06
SwimZone Racing
12
30
Thomas Bain
1:21.64
1:23.61
St Peter's Swimming Academy
12
31
Liam Elliott
1:22.85
1:24.59
Mt Eden Swimming
12
32
Connor J Smith
1:23.59
1:22.02
Olympique Natation Noumea
12
33
Soutart Z Darren (V)
1:23.67
1:23.45
Olympique Natation Noumea
12
34
Hugo Z Roche (V)
1:23.99
1:23.45
Howick Pakuranga
12
35
Michael Han
1:24.56
1:24.79
Howick Pakuranga
12
36
Jeremy Huang
1:26.78
1:22.94