2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
Event 20 Boys 9 & Under 200 LC Meter Freestyle
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
United Swimming Club
9
1
Finn Lock
2:46.86
20
2:51.41
Raumati Swimming Club
9
2
Noah Ireland-Spicer
2:49.98
17
2:54.94
SwimZone Racing
9
3
James Bain
2:52.41
16
3:07.55
Tbss Central City Swimmming
9
4
Addison Randall
2:53.32
15
3:08.68
Dargaville Swim Club
9
5
Matty Douglas
2:54.17
14
3:10.55
North Shore Swimming Club
9
6
Nicholas Blakey
3:05.89
13
3:07.45
Waterhole Swimming
9
7
Isaac Gear
3:07.74
12
3:10.73
North Shore Swimming Club
9
8
Nicholas Cowen
3:09.78
11
3:13.98
Coast Swimming Club
9
9
Nathan Jennings
3:10.97
9
3:07.21
Howick Pakuranga
9
10
Taigo Yamagami
3:22.55
7
3:11.35
Event 20 Boys 10 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Papatoetoe Swimming Club
10
1
Quintin Wong
2:27.58
20
2:29.07
Olympique Natation Noumea
10
2
Baptiste Z Savignac (V)
2:29.03
17
2:36.64
Waterhole Swimming
10
3
Jayden Collins
2:40.07
16
2:41.29
Coast Swimming Club
10
4
Jasper Cornish
2:40.37
15
2:37.71
Parnell Swimming
10
5
Finlay Walker
2:42.08
14
2:46.93
Cnc New Caledonia
10
6
Daiki Z Briand Hori (V)
2:42.90
13
2:49.75
Parnell Swimming
10
7
Luke Gibson
2:43.46
12
2:42.70
Howick Pakuranga
10
8
Ali Al-Ani
2:44.24
11
2:48.83
Parnell Swimming
10
9
Jack Dempsey
2:47.23
9
2:54.19
Tbss Central City Swimmming
10
10
Koen Dettling
2:50.25
7
2:51.78
Parnell Swimming
10
11
Dominic Turnbull
2:50.68
6
3:01.16
SwimZone Racing
10
12
Mitchell Heberley
2:50.95
5
3:03.62
Pukekohe Swimming Club
10
13
Max Brears
2:51.01
4
2:59.24
North Shore Swimming Club
10
14
Nurira Won
2:52.79
3
3:03.12
Howick Pakuranga
10
15
Yuke Chan
2:54.76
2
3:03.34
Coast Swimming Club
10
16
Beau Hodson
2:56.32
1
3:05.12
Kings Swim Club
10
17
Thomas Hunter
2:56.52
3:07.42
North Shore Swimming Club
10
18
Charles Heathcote
3:00.90
3:04.10
Event 20 Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Northwave Swim Club
11
1
Tyler Jepsen
2:23.00
20
2:25.56
Kings Swim Club
11
2
Hugo Batchelor
2:25.09
17
2:32.02
Pukekohe Swimming Club
11
3
Zeal Jones
2:26.45
16
2:28.04
Mt Wellington Swimming
11
4
Sunny Sun
2:26.69
15
2:31.94
Howick Pakuranga
11
5
Chris Jiang
2:27.39
14
2:31.28
Cnc New Caledonia
11
6
Nolan Z Carrasco (V)
2:27.54
13
2:35.00
Howick Pakuranga
11
7
Ethan Green
2:30.24
12
2:26.41
United Swimming Club
11
8
Connor Lock
2:30.25
11
2:30.63
Waterhole Swimming
11
9
Shaun Karena
2:32.36
9
2:31.89
Olympique Natation Noumea
11
10
Enzo Z Mattei (V)
2:32.59
7
2:32.97
Cnc New Caledonia
11
11
Sebald Z Chanudet (V)
2:32.79
6
2:38.00
Roskill Swimming Club
11
12
Alex Dunkley
2:33.54
5
2:35.64
St Peter's Swimming Academy
11
13
Mathew Peacock
2:34.51
4
2:36.27
Thames Swim Club
11
14
Lucas Dowty
2:35.48
3
2:37.83
North Shore Swimming Club
11
15
Henry Pinder
2:35.83
2
2:34.79
Comet Swim Club
11
16
Angus Blair
2:36.36
1
2:38.51
Coast Swimming Club
11
17
Alex Wilson
2:36.56
2:34.97
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 20 Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Coast Swimming Club
11
18
Jett Curteis
2:36.86
2:39.87
Raumati Swimming Club
11
19
Tobias Leiser
2:38.05
2:37.95
Jasi Swim Club
11
20
Hugo Wrathall
2:38.87
2:39.15
Howick Pakuranga
11
21
William Huang
2:39.05
2:42.23
Cnc New Caledonia
11
22
Zachary Z Dumont (V)
2:39.93
2:49.00
Howick Pakuranga
11
23
Kyle Chen
2:44.38
2:42.51
Raumati Swimming Club
11
24
Art Woodley-Hanan
2:44.47
2:48.08
Howick Pakuranga
11
*25
Dylan Reynolds
2:44.79
2:46.32
Coast Swimming Club
11
*25
Larn Hamblyn-Ough
2:44.79
2:51.84
Fulton Amateur Swimming Team
11
27
Leon Duke
2:46.04
2:47.75
North Shore Swimming Club
11
28
Daniel Zheng
2:47.49
2:46.49
Pukekohe Swimming Club
11
29
TJ Notman
2:53.98
2:43.37
Event 20 Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
SwimZone Racing
12
1
Pierce Collins
2:16.34
20
2:20.15
Coast Swimming Club
12
2
Lewis Pangalila
2:17.42
17
2:18.91
Ace Swimming Club
12
3
Carlos Hardie
2:18.99
16
2:21.45
Comet Swim Club
12
4
Jack Keepa
2:19.76
15
2:22.78
Ace Swimming Club
12
5
Dominic Fawkner
2:20.95
14
2:24.57
United Swimming Club
12
6
Ethan Watson
2:21.00
13
2:23.42
Coast Swimming Club
12
7
James Donovan
2:24.19
12
2:20.89
United Swimming Club
12
8
Alexander Dennis
2:25.50
11
2:27.80
United Swimming Club
12
9
Johnson Li
2:25.59
9
2:29.36
Raumati Swimming Club
12
10
Mug-Y Lansdown
2:25.81
7
2:27.06
Mt. Albert Grammar
12
11
Tony Tua-Tagaloa
2:26.28
6
2:26.28
Olympique Natation Noumea
12
12
Mathieu Z Verriez (V)
2:26.37
5
2:24.51
Olympique Natation Noumea
12
13
Soutart Z Darren (V)
2:27.20
4
2:28.97
Olympique Natation Noumea
12
14
Timothee Z Asri (V)
2:29.86
3
2:26.50
United Swimming Club
12
15
Winston Yan
2:30.01
2
2:30.94
Waterhole Swimming
12
16
Sam Williams
2:31.26
1
2:33.09
United Swimming Club
12
17
Harry Dufaur
2:32.26
2:38.42
Olympique Natation Noumea
12
18
Hugo Z Roche (V)
2:32.44
2:39.00
Howick Pakuranga
12
19
Jeremy Huang
2:33.02
2:29.21
North Shore Swimming Club
12
20
Cameron Gilmore
2:33.21
2:31.56
Howick Pakuranga
12
21
Matthew Loh
2:33.43
2:37.67
Parnell Swimming
12
22
Oliver Avis
2:34.01
2:35.15
SwimZone Racing
12
23
Nick Hemming
2:34.27
2:38.08
Coast Swimming Club
12
24
Robbie Davies
2:36.51
2:38.93
Mt Wellington Swimming
12
25
Seth Adams
2:37.59
2:34.31
Raumati Swimming Club
12
26
Alexander Cecioni
2:38.63
2:38.97
North Shore Swimming Club
12
27
Max Cryer
2:38.76
2:35.12
United Swimming Club
12
28
Eric Zhou
2:42.25
2:32.17