2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
Event 22 Boys 9 & Under 50 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Raumati Swimming Club
9
1
Noah Ireland-Spicer
39.42
20
39.45
United Swimming Club
9
2
Finn Lock
39.65
17
39.59
North Shore Swimming Club
9
3
Matthew Zheng
41.80
16
46.71
Waterhole Swimming
9
4
Isaac Gear
42.39
15
41.95
Howick Pakuranga
8
5
Cruz Iako
42.95
14
47.30
Roskill Swimming Club
9
6
Daniel Kregting
43.04
13
43.99
Tbss Central City Swimmming
9
7
Addison Randall
43.88
12
44.05
Coast Swimming Club
9
8
Hamish Dennis
44.65
11
48.32
Coast Swimming Club
9
9
Ashton Savage
44.73
9
45.75
North Shore Swimming Club
9
10
Dominic Lock
44.85
7
48.22
Howick Pakuranga
9
11
Jason Zhang
45.13
6
47.19
SwimZone Racing
9
12
Campbell Gollan
45.57
5
48.04
North Shore Swimming Club
9
13
Nicholas Blakey
45.84
4
48.98
Howick Pakuranga
9
14
Hamzah Al-ani
45.93
3
48.97
Dargaville Swim Club
9
15
Matty Douglas
46.09
2
46.55
Coast Swimming Club
8
16
Jason Els
48.01
1
46.57
Howick Pakuranga
8
17
Samuel Asiata
48.27
48.13
North Shore Swimming Club
9
18
Nicholas Cowen
48.43
46.18
Raumati Swimming Club
9
19
Tai Tatana-Waihi
48.48
47.79
Coast Swimming Club
8
20
Tom G Pilkington
52.87
47.31
Event 22 Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Papatoetoe Swimming Club
10
1
Quintin Wong
37.31
20
35.39
Olympique Natation Noumea
10
2
Baptiste Z Savignac (V)
37.46
17
38.14
North Shore Swimming Club
10
3
Caleb Blind
38.37
16
38.82
Kings Swim Club
10
4
James Crosbie
38.69
15
39.61
Huntly Swim Club
10
5
Matthew Bruning
38.87
14
39.51
Parnell Swimming
10
6
Luke Gibson
40.16
13
39.81
Coast Swimming Club
10
7
Dean Hall
40.40
12
40.67
United Swimming Club
10
8
Mark Galloway
40.66
11
40.42
Kings Swim Club
10
9
Thomas Hunter
40.70
9
42.07
Parnell Swimming
10
10
Finlay Walker
40.89
7
43.99
Parnell Swimming
10
11
Jack Dempsey
41.20
6
43.28
Waterhole Swimming
10
12
Jayden Collins
41.45
5
42.81
Parnell Swimming
10
13
Daniel Hoeglinger
41.49
4
42.64
North Shore Swimming Club
10
14
Quinn Wiltshire
41.64
3
44.88
North Shore Swimming Club
10
15
Charles Heathcote
42.45
2
42.82
Parnell Swimming
10
16
Patrick Healy
42.50
1
44.28
Tbss Central City Swimmming
10
17
Harrison Klouwens
42.72
44.35
Whangarei Swim Club
10
18
Joe Gardner
42.82
43.52
SwimZone Racing
10
19
Benjamin Hong
42.94
43.51
North Shore Swimming Club
10
20
Ignat Kechin
43.02
44.30
Raumati Swimming Club
10
21
Jacob Winter
43.05
44.32
Kings Swim Club
10
22
Brian Ng
43.30
44.62
Howick Pakuranga
10
23
Yuke Chan
43.31
44.14
Coast Swimming Club
10
24
Beau Hodson
44.48
44.41
Tbss Central City Swimmming
10
25
Koen Dettling
44.59
43.90
Whangarei Swim Club
10
26
Tynan van der Veer
44.64
44.96
North Shore Swimming Club
10
27
Nurira Won
44.65
43.30
Mangere Swim Club
10
28
Caleb Wilson
45.08
44.57
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 22 Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Backstroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
SwimZone Racing
10
29
Mitchell Heberley
45.34
44.10
Event 22 Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Thames Swim Club
11
1
Luke Bowman
35.64
20
35.56
United Swimming Club
11
2
Connor Lock
35.65
17
36.17
Kings Swim Club
11
3
Hugo Batchelor
36.54
16
39.75
Olympique Natation Noumea
11
4
Enzo Z Mattei (V)
36.81
15
36.25
Cnc New Caledonia
11
5
Sebald Z Chanudet (V)
36.82
14
37.00
Comet Swim Club
11
6
Angus Blair
37.48
13
37.80
Howick Pakuranga
11
7
Daniel Cieplinski
37.61
12
38.21
Raumati Swimming Club
11
8
Tobias Leiser
37.88
11
36.95
Cnc New Caledonia
11
9
Nolan Z Carrasco (V)
38.19
9
39.00
Fulton Amateur Swimming Team
11
10
Leon Duke
38.42
7
38.14
Howick Pakuranga
11
11
Ethan Green
38.56
6
38.82
Jasi Swim Club
11
12
Hugo Wrathall
38.76
5
40.28
Coast Swimming Club
11
*13
Kailen Brackebush
38.97
3
.
50
38.73
Howick Pakuranga
11
*13
William Huang
38.97
3
.
50
40.98
Whangarei Swim Club
11
15
Kaina Whiu-Hemara
38.98
2
39.67
Papatoetoe Swimming Club
11
16
Bronson Chungson
39.05
1
38.37
Coast Swimming Club
11
17
Larn Hamblyn-Ough
40.13
38.92
United Swimming Club
11
18
Sam Maberly
40.24
40.26
United Swimming Club
11
19
Victor Balgaradean
40.34
40.36
St Peter's Swimming Academy
11
20
Mathew Peacock
40.41
40.27
Kings Swim Club
11
21
Jackson Kennard
40.44
40.66
Parnell Swimming
11
22
Callum Gibbs
40.78
41.67
Thames Swim Club
11
23
Lucas Dowty
40.94
39.45
Rnzaf Base Swimming
11
24
Caleb Wyatt
41.09
41.53
Raumati Swimming Club
11
25
Art Woodley-Hanan
42.88
41.80
Event 22 Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Pukekohe Swimming Club
12
1
Thomas Murray
32.31
20
32.86
SwimZone Racing
12
2
Pierce Collins
33.03
17
33.71
Coast Swimming Club
12
3
Lewis Pangalila
33.33
16
34.96
Comet Swim Club
12
4
Jack Keepa
33.50
15
33.03
North Shore Swimming Club
12
5
Andrei Soldatovic
33.83
14
34.29
Howick Pakuranga
12
6
Gustav Campher
33.94
13
34.17
Mt. Albert Grammar
12
7
Tony Tua-Tagaloa
34.21
12
34.17
United Swimming Club
12
8
Alexander Dennis
34.66
11
34.80
Pukekohe Swimming Club
12
9
Jacob Kearns
34.87
9
36.25
Olympique Natation Noumea
12
10
Mathieu Z Verriez (V)
35.54
7
34.53
United Swimming Club
12
11
Anthony Prajogo
35.75
6
36.71
Howick Pakuranga
12
12
Aaron Spencer
35.87
5
36.89
Parnell Swimming
12
13
Pierce Hannan
36.09
4
38.46
Bay of Islands Swimming Club
12
14
Harvey Williams
36.32
3
36.59
United Swimming Club
12
15
Ethan Watson
36.51
2
36.77
Raumati Swimming Club
12
16
Mug-Y Lansdown
36.62
1
36.69
Olympique Natation Noumea
12
17
Timothee Z Asri (V)
36.70
37.35
Fulton Amateur Swimming Team
12
18
Samuel-Ethan Langit
36.94
37.07
United Swimming Club
12
19
Troy O'Reilly
37.18
36.84
Mt. Albert Grammar
12
20
Carwin Li
37.25
38.32
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 22 Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Roskill Swimming Club
12
21
Noah Makaea
37.33
38.29
Kings Swim Club
12
22
Max Robinson
37.52
37.70
SwimZone Racing
12
23
Thomas Bain
37.72
38.10
Mt Wellington Swimming
12
24
Alex Sit
37.73
39.43
Roskill Swimming Club
12
25
Tukala Logan
37.86
39.07
United Swimming Club
12
26
Eric Zhou
37.89
35.77
SwimZone Racing
12
27
Deion-Gerard Cabauatan
37.99
39.18
North Shore Swimming Club
12
28
Max Cryer
38.21
37.04
Olympique Natation Noumea
12
29
Hugo Z Roche (V)
38.22
39.50
St Peter's Swimming Academy
12
30
Liam Elliott
38.23
39.15
United Swimming Club
12
31
Jack V Mitchell
38.27
39.47
United Swimming Club
12
32
Benjamin Haskell
38.45
39.18
Mt Eden Swimming
12
33
Connor J Smith
38.76
37.94