2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
Event 30 Girls 9 & Under 200 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Waterhole Swimming
9
1
Arabella Culley
2:58.79
20
2:58.28
Kings Swim Club
8
2
Scarlett Robb
3:13.45
17
3:10.16
Howick Pakuranga
9
3
Freya Hingston
3:18.37
16
3:25.96
Coast Swimming Club
9
4
Lily Humphreys
3:26.23
15
3:24.59
Event 30 Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Parnell Swimming
10
1
Alexandra Campion
2:52.42
20
2:49.00
Coast Swimming Club
10
2
Mia Sadler
2:52.66
17
2:49.57
Kings Swim Club
10
3
Lucy Blanchard
2:58.73
16
2:54.90
Howick Pakuranga
10
4
Danielle Asiata
2:59.13
15
3:00.50
Kings Swim Club
10
5
Sophie Robb
3:00.43
14
3:05.37
Coast Swimming Club
10
6
Millie Middleton
3:01.31
13
3:02.60
Parnell Swimming
10
7
Isabelle Gibson
3:02.00
12
3:04.37
North Shore Swimming Club
10
8
Doyoun Kim
3:03.22
11
3:03.45
North Shore Swimming Club
10
9
Savannah-Eve Martin
3:03.95
9
3:09.94
United Swimming Club
10
10
Bridget Dennis
3:04.10
7
3:07.90
SwimZone Racing
10
11
Lauryn Collins
3:07.28
6
3:00.01
North Shore Swimming Club
10
12
Caitlin Longden
3:12.17
5
3:17.62
Howick Pakuranga
10
13
Charlotte Steele
3:12.61
4
3:21.83
North Shore Swimming Club
10
14
Kaelyn McGhie
3:19.52
3
3:23.73
Parnell Swimming
10
15
Miabella Robertshaw
3:20.68
2
3:18.28
North Shore Swimming Club
10
16
Kate Bell-Booth
3:22.87
1
3:24.98
North Shore Swimming Club
10
17
Hope Sakey
3:23.25
3:20.56
North Shore Swimming Club
10
18
Lily McGivern
3:24.43
3:24.33
North Shore Swimming Club
10
19
Julia H Kim
3:26.53
3:24.62
Coast Swimming Club
10
20
Georgia Brackebush
3:26.68
3:25.00
Event 30 Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Tbss Central City Swimmming
11
1
Tess Whineray
2:46.44
20
2:47.37
Tbss Central City Swimmming
11
2
Anna Lepua
2:47.26
17
2:48.24
North Shore Swimming Club
11
3
Zoe Crawford
2:47.31
16
2:45.78
United Swimming Club
11
4
Grace Baik
2:49.87
15
2:57.39
Raumati Swimming Club
11
5
Hannah Huria
2:50.62
14
2:51.00
Howick Pakuranga
11
6
Ella Crowe
2:55.76
13
2:50.02
North Shore Swimming Club
11
7
Melissa Cowen
2:56.82
12
2:59.31
St Peter's Swimming Academy
11
8
Savanna Bourke
2:57.78
11
2:53.21
Tbss Central City Swimmming
11
9
Peta Clark
3:00.03
9
3:00.69
Howick Pakuranga
11
10
Grace Pickering
3:00.17
7
2:55.98
North Shore Swimming Club
11
11
Lily Redford
3:00.42
6
2:59.89
Kings Swim Club
11
12
Trinity Greig
3:04.08
5
3:07.15
Waterhole Swimming
11
13
Olivia Stairmand
3:05.75
4
3:07.28
United Swimming Club
11
14
Safra Wohlfarth
3:05.80
3
3:07.05
North Shore Swimming Club
11
15
Charlotte Blakey
3:06.97
2
3:07.23
Howick Pakuranga
11
16
Kendall Oliver
3:08.33
1
3:09.16
Thames Swim Club
11
17
Teresa Barriball
3:08.96
3:04.79
Parnell Swimming
11
---
Georgia Daly
DQ
3:06.60
Event 30 Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
North Shore Swimming Club
12
1
Chloe Seaman
2:36.37
20
2:37.61
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 30 Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Parnell Swimming
12
2
Emma Gilleece
2:40.38
17
2:41.65
North Shore Swimming Club
12
3
Isabella Halili
2:41.08
16
2:42.40
United Swimming Club
12
4
Jesse Welsh
2:42.72
15
2:39.60
Parnell Swimming
12
5
Isabella Campion
2:43.25
14
2:45.84
North Shore Swimming Club
12
6
Mehane Van Rooyen
2:44.04
13
2:45.70
Waterhole Swimming
12
7
Aakriti Deshwal
2:44.85
12
2:43.88
Tbss Central City Swimmming
12
8
Priscilla Huang
2:47.64
11
2:49.92
Fulton Amateur Swimming Team
12
9
Ernestine De Bruin
2:48.92
9
2:58.54
Bay of Islands Swimming Club
12
10
Emilia Finer
2:48.98
7
2:53.69
Kings Swim Club
12
11
Lucia Partigliani
2:49.16
6
2:50.01
Papamoa
12
12
Kasha Stokes
2:50.33
5
2:43.41
Howick Pakuranga
12
13
Anna Shimizu
2:50.45
4
2:46.13
Tbss Central City Swimmming
12
14
Lara Grozev
2:50.50
3
2:47.54
Parnell Swimming
12
15
Olivia Gibson
2:50.59
2
2:55.15
United Swimming Club
12
16
Hannah Milne
2:51.15
1
2:52.15
Tbss Central City Swimmming
12
17
Isla Marsh
2:51.17
2:47.91
Howick Pakuranga
12
18
Laura Wesseling
2:51.32
2:41.12
Tbss Central City Swimmming
12
19
Nauatea Crosswell
2:51.80
2:56.99
Mt Wellington Swimming
12
20
Grace Li
2:52.38
2:51.01
Howick Pakuranga
12
21
Jasmine Zhang
2:52.52
2:58.44
Howick Pakuranga
12
22
Chloe Biddick
2:53.30
2:49.91
St Peter's Swimming Academy
12
23
Rylee Britton
2:53.56
2:51.92
Coast Swimming Club
12
24
Kate Rogers
2:53.79
2:54.25
St Peter's Swimming Academy
12
25
Jamie van Niekerk
2:54.65
2:56.84
St Peter's Swimming Academy
12
26
Anna Smith
2:55.94
2:54.46
North Shore Swimming Club
12
27
Mia Brown
2:56.47
2:51.29
North Shore Swimming Club
12
28
Elizabeth Chapman
2:56.92
2:59.96
North Shore Swimming Club
12
29
Mika Hurbuns
2:57.00
2:57.10
United Swimming Club
12
30
Alice Williams
2:57.67
2:59.22
Waterhole Swimming
12
31
Trillian Spavin-Little
3:00.34
2:59.70
Pukekohe Swimming Club
12
32
Amelia de Lautour
3:01.95
2:52.00
Fulton Amateur Swimming Team
12
33
Mikaela Hawley
3:02.99
2:57.32