2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
Event 31 Boys 9 & Under 50 LC Meter Butterfly
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Raumati Swimming Club
9
1
Noah Ireland-Spicer
37.21
20
38.03
United Swimming Club
9
2
Finn Lock
37.43
17
36.80
Howick Pakuranga
8
3
Cruz Iako
39.79
16
44.09
North Shore Swimming Club
9
4
Nicholas Cowen
41.12
15
43.53
SwimZone Racing
9
5
James Bain
41.64
14
47.04
Waterhole Swimming
9
6
Isaac Gear
42.61
13
43.19
Coast Swimming Club
9
7
Hamish Dennis
45.27
12
44.49
North Shore Swimming Club
9
8
Joseph Shin
46.20
11
48.56
Coast Swimming Club
9
9
Ethan McKolskey
46.23
9
51.79
North Shore Swimming Club
9
10
Matthew Zheng
46.56
7
50.22
Howick Pakuranga
9
11
Taigo Yamagami
46.61
6
45.39
Howick Pakuranga
9
12
Geoffrey Lu
49.60
5
51.74
Coast Swimming Club
9
13
Hisashi Ariga
51.31
4
49.45
Howick Pakuranga
8
14
Daniel Loh
54.51
3
47.39
Coast Swimming Club
9
---
Joshua Bayes
DQ
48.68
Tbss Central City Swimmming
9
---
Addison Randall
DQ
40.04
Coast Swimming Club
9
---
Nathan Jennings
DQ
45.90
Event 31 Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Olympique Natation Noumea
10
1
Baptiste Z Savignac (V)
34.06
20
35.42
Papatoetoe Swimming Club
10
2
Quintin Wong
35.27
17
35.25
Parnell Swimming
10
3
Dominic Turnbull
36.96
16
42.64
Coast Swimming Club
10
4
Jasper Cornish
37.43
15
37.83
Huntly Swim Club
10
5
Matthew Bruning
38.25
14
40.45
Parnell Swimming
10
6
Finlay Walker
38.41
13
42.06
Kings Swim Club
10
7
James Crosbie
39.15
12
39.03
SwimZone Racing
10
8
Benjamin Hong
39.18
11
43.99
Olympique De Pirae
10
9
Kurumanga Z Ellis (V)
39.32
9
40.94
Parnell Swimming
10
10
Jack Dempsey
39.65
7
40.62
Cnc New Caledonia
10
11
Daiki Z Briand Hori (V)
39.86
6
41.91
Coast Swimming Club
10
12
Dean Hall
40.37
5
42.99
Whangarei Swim Club
10
13
Montgomery Parkinson
40.82
4
44.69
SwimZone Racing
10
14
Mitchell Heberley
41.44
3
40.57
Waterhole Swimming
10
15
Jayden Collins
41.63
2
41.70
Parnell Swimming
10
16
Daniel Hoeglinger
42.31
1
43.09
Cnc New Caledonia
10
17
Noah Z Chretien (V)
42.70
42.00
Mt Eden Swimming
10
18
Mitchell Cullen
42.71
41.23
Howick Pakuranga
10
19
Daniel Park
42.73
45.01
Howick Pakuranga
10
20
Keiki Shimizu
43.08
43.56
Howick Pakuranga
10
21
Ali Al-Ani
43.55
43.15
North Shore Swimming Club
10
22
Charles Heathcote
43.63
43.48
Tbss Central City Swimmming
10
23
Koen Dettling
43.95
44.84
SwimZone Racing
10
24
George Unstead-Joss
44.26
47.45
Coast Swimming Club
10
25
Beau Hodson
44.64
40.88
Tbss Central City Swimmming
10
26
Harrison Klouwens
45.04
44.00
Raumati Swimming Club
10
27
Jacob Winter
45.22
46.79
Kings Swim Club
10
28
Brian Ng
45.55
46.11
Coast Swimming Club
10
29
Oscar Greenwood
45.94
44.41
Kings Swim Club
10
30
Thomas Hunter
53.55
47.24
Parnell Swimming
10
---
Luke Gibson
DQ
37.87
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 31 Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Butterfly)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Howick Pakuranga
10
---
Allan Han
DQ
45.29
Coast Swimming Club
10
---
Cooper Murrie
DQ
42.88
Event 31 Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Kings Swim Club
11
1
Hugo Batchelor
32.67
20
34.86
United Swimming Club
11
2
Connor Lock
33.86
17
33.66
Pukekohe Swimming Club
11
3
Zeal Jones
33.96
16
33.11
Cnc New Caledonia
11
4
Nolan Z Carrasco (V)
34.10
15
38.00
North Shore Swimming Club
11
5
Daniel Zheng
34.36
14
35.56
Wharenui Swim Club
11
6
Daniel Bridgman
34.45
13
33.30
Cnc New Caledonia
11
7
Sebald Z Chanudet (V)
34.67
12
38.00
Jasi Swim Club
11
8
Hugo Wrathall
35.13
11
35.93
North Shore Swimming Club
11
9
Andy Min
35.17
9
37.73
Pukekohe Swimming Club
11
10
Zahn Cooney
35.38
7
35.66
Olympique Natation Noumea
11
11
Enzo Z Mattei (V)
35.55
6
35.87
Howick Pakuranga
11
12
Chris Jiang
36.10
5
38.15
Howick Pakuranga
11
13
Ethan Green
36.40
4
35.58
Howick Pakuranga
11
14
William Huang
36.58
3
37.51
Howick Pakuranga
11
15
Daniel Cieplinski
36.69
2
37.91
Waterhole Swimming
11
16
Shaun Karena
37.11
1
37.92
Papatoetoe Swimming Club
11
17
Bronson Chungson
37.49
37.78
Cnc New Caledonia
11
*18
Zachary Z Dumont (V)
37.56
38.00
Roskill Swimming Club
11
*18
Alex Dunkley
37.56
37.22
Mt Wellington Swimming
11
20
Sunny Sun
37.66
36.57
Coast Swimming Club
11
21
Jett Curteis
38.29
39.99
Thames Swim Club
11
22
Luke Bowman
38.54
37.83
Comet Swim Club
11
23
Angus Blair
38.84
37.74
Event 31 Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
SwimZone Racing
12
1
Pierce Collins
30.56
20
31.45
United Swimming Club
12
2
Johnson Li
31.87
17
31.62
Howick Pakuranga
12
3
Gustav Campher
31.90
16
32.51
Coast Swimming Club
12
4
Lewis Pangalila
32.17
15
32.35
Coast Swimming Club
12
5
James Donovan
32.53
14
32.44
United Swimming Club
12
6
Eric Zhou
32.74
13
32.97
North Shore Swimming Club
12
7
Harrison Cooke
32.92
12
33.73
Comet Swim Club
12
8
Jack Keepa
33.01
11
34.60
Mt Eden Swimming
12
9
Michael Chapman
33.26
9
34.32
Howick Pakuranga
12
10
Aaron Spencer
33.42
7
33.44
United Swimming Club
12
11
Ethan Watson
33.84
6
36.85
North Shore Swimming Club
12
12
Andrew Lee
33.94
5
33.89
Parnell Swimming
12
13
Pierce Hannan
33.97
4
33.04
North Shore Swimming Club
12
14
Andrei Soldatovic
34.11
3
34.61
SwimZone Racing
12
15
Deion-Gerard Cabauatan
34.36
2
35.35
United Swimming Club
12
16
Anthony Prajogo
34.41
1
34.84
Howick Pakuranga
12
17
Jeremy Huang
34.63
34.70
Parnell Swimming
12
18
Samuel Don
34.70
34.58
Pukekohe Swimming Club
12
19
Thomas Murray
34.71
33.56
Olympique Natation Noumea
12
20
Timothee Z Asri (V)
34.81
35.55
Ace Swimming Club
12
21
Carlos Hardie
34.85
33.70
2016 ASA Junior Championships - 25/11/2016 to 27/11/2016
Results
(Event 31 Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Butterfly)
Age
Name
Team
Finals Time
Seed Time
Points
Olympique De Pirae
12
22
Mara'ai Z Ellis (V)
35.05
35.16
Mt Eden Swimming
12
23
Connor J Smith
35.24
36.35
Olympique Natation Noumea
12
24
Hugo Z Roche (V)
35.41
38.00
Olympique Natation Noumea
12
25
Mathieu Z Verriez (V)
35.59
36.78
United Swimming Club
12
26
Alexander Dennis
35.66
35.29
Mt Wellington Swimming
12
27
Alex Sit
35.91
36.37
Howick Pakuranga
12
28
Michael Han
35.92
37.86
United Swimming Club
12
29
Eric Zheng
36.09
36.36
Mt. Albert Grammar
12
30
Carwin Li
36.26
35.30
Olympique Natation Noumea
12
31
Soutart Z Darren (V)
36.34
34.87
Coast Swimming Club
12
32
Robbie Davies
36.46
37.29
Fulton Amateur Swimming Team
12
33
Samuel-Ethan Langit
36.81
37.97
Parnell Swimming
12
34
Oliver Avis
36.88
37.64
Dargaville Swim Club
12
35
Quin Walden
36.92
37.28
North Shore Swimming Club
12
36
Joshua Yoon
37.65
37.48
United Swimming Club
12
*37
Winston Yan
37.99
35.94
Coast Swimming Club
12
*37
Myles Davis
37.99
37.42
Olympique De Pirae
12
---
Hitiura Z Voirin (V)
DQ
34.81
SwimZone Racing
12
---
Thomas Bain
DQ
37.19